تبلیغات
وبلاگ شخصی ZiBEDER page contents بدانیم تا بمانیم - قاتلان وایمكس

ابزار منو ثابت

ابزار هدایت به بالای صفحه

قاتلان وایمكس
در بازار اینترنت پرسرعت در كنار وایمكس چند فناوری دیگر هم وجود دارد. اینترنت پرسرعت كابلی یا ای دی اس ال فناوری ای است كه با وایمكس مقایسه می شود. Wi-Fi یا همان اینترنت پرسرعت بی سیمی است كه از دیگر رقبای وایمكس محسوب می شود. نسل چهارم دستیابی به اینرنت یا همان LTE هم جدید ترین رقیب وایمكس است. در ادامه مطلب به معرفی این فناوری ها و مقایسه آن با وایمكس می پردازیم.
Dial Up چیست؟

اولین و آسان ترین راه دستیابی به اینرنت روش Dial Up است. در این روش با خرید یك كارت اینترنت و استفاده ازUsername و password آن و خط تلفن ثابت می توانید به اینترنت متصل شوید.

Dial Up بهتر است یا وایمكس؟

هر دو روش Dial Up و وایمكس از راه های اتصال به اینترنت هستند. اما قیمت و هزینه Dial Up بسیار كمتر از وایمكس است . اما در بسیاری از موارد هم وایمكس نسبت به Dial Up مزیت های بیشتری دارد. با استفاده از وایمكس با سرعت بالایی از اینترنت بهره مند می شوید. در هر مكانی می توانید از آن استفاده كنید ولی سرعت Dial Up به قدری پایین است كه شاید در بسیاری از موارد عطای اینترنت را به لقای آن ببخشید. اگر میزان ساعاتی كه مجاز هستید از كارت اینترنت استفاده كنید، پایان یافت تنها از راه یك كارت جدید دیگر می توانید به اینترنت متصل شوید. این در حالی است شما با وایمكس 24 ساعت شبانه روز متصل به اینترنت هستید. در روش Dial Up هم تنها با استفاده از خط تلفن باید به اینترنت دست یابید اما با وایمكس نیازی به اشغال خط تلفن نیست.IN چیست؟

INاینترنت روشی مانند Dial Up است. با این تفاوت كه دیگر در این روش نیازی به خرید كارت اینترنت ندارید. در روش INبا استفاده از شماره های هوشمند برخی شركت های ارائه د هند ه اینترنت و خط تلفنتان به اینترنت دست می یابید.

IN یا وایمكس؟

استفاده از IN مزیت هایی دارد. از آن جمله می توان هزینه كمترش نسبت به وایمكس را نام برد. مزیت دیگر آن این است كه در تمام مكان ها اگر خط تلفن و رایانه ای در اختیار داشته باشید می توانید از IN استفاده كنید و نیازی به پوشش د هی مناطق نیست. البته این روزها از خط تلفن هر خانه ای نمی توانید به اینترنت دست یابید. در جریان كه هستید! وایمكس هم نسبت به IN مزیت هایی دارد. سرعت وایمكس بالاتر از IN است. در هر مكانی كه تحت پوشش اپراتور باشید، می توانید بدون نیاز به خط تلفن از اینترنت استفاد ه كنید.

ADSL چیست؟

ADSL یكی از تكنولوژی های موجود در دنیا برای اتصال به اینترنت پرسرعت است. بیش از نیمی از كاربران اینترنت در كشورهای پیشرفته از این طریق به شبكه جهانی اینترنت متصل می شوند. در این روش با نصب تجهیزات در مراكز مخابراتی امكان رساندن اطلاعات اینترنتی به مشترك بدون نیاز به شماره گیری و هزینه تلفن در تمام مدت 24 ساعت امكان پذیر می شود. این گونه است كه كاربر با پرداخت مبلغی ثابت (نسبت به سرعت مورد تقاضا) همیشه از اینترنت استفاده می كند. در این روش، شركت ارائه كنند ه اینترنت به وسیله كابل، مشترك را به شبكه استفاده كنندگان از دی اس ال متصل می كند.

ADSL بهتر است یا وایمكس؟

در مقایسه با ADSL و وایمكس می توان گفت وایمكس سیستم ارتباطی بی سیم است و نیازی به زیر ساخت های سیمی، كابل كشی و خط تلفن ندارد. در صورتی كه ADSL نیازمند كابل كشی و خط تلفن است كه مشكلاتی بیشتر از حالت بی سیم دارد.
به دلیل برخی محدودیت های فنی در بسیاری از نقاط شهرها، امكان دسترسی به ADSL وجود ندارد اما با وایمكس، اینترنت در تمامی نقاط شهرهای تحت پوشش در دسترس خواهد بود.همچنین با وایمكس، شهرك های صنعتی و مناطق تجاری ای در حومه شهرها واقع هستند و با ADSL امكان ارائه خد مات به آنها وجود ندارد، از مزایای اینترنت پرسرعت بی سیم بهره مند خواهد شد.
با ADSL مشتركان فقط در یك مكان ثابت و محدود از اینترنت استفاده می كنند اما قابلیت سیار و بی سیم بود ن وایمكس این امكان را به كاربر می د هد كه در تمامی نقاط تحت پوشش تنها با استفاده از مود م واتصال آن به منبع برق و رایانه شخصی، از اینترنت پرسرعت استفاده كند.
وایمكس، ارائه كنند ه اینترنت با سرعت واقعی است. این در حالی است كه بسیاری از كاربران ADSL از سرعت غیرواقعی آن ابراز نارضایتی می كنند. علت سرعت غیرواقعی ADSL از به اشتراك گذاشتن خد مات آن در میان چند ین كاربر است.با وایمكس حتی می توان شبكه ADSL را هم گسترش داد و قابلیت های فناوری ADSL را برای مسافرت های طولانی تر ارائه كرد.امنیت بالای وایمكس به دلیل استفاده از استاندارد هایی مانند AES و DES، رمزنگاری اطلاعات و قابلیت مقابله با نفوذ پنهانی هك نیز در سیستم اینترنت پرسرعت كابلی رعایت نشده است.

Wi-Fi چیست؟

یكی دیگر از روش های به روز اتصال به اینترنت Wi-Fi است. دسترسی Wi-Fi از طریق امواج رادیویی است كه به صورت بی سیم و تنها در محوطه یك ساختمان امكان پذ یر است. در این روش كامپیوترهای رومیزی و به خصوص لپ تاپ ها می توانند با استفاده از امواج رسانند ه داده های اینترنتی با شبكه جهانی در ارتباط باشند.

Wi-Fi بهتر است یا وایمكس؟

Wi-Fi بر خلاف روش قبلی -یعنی ADSL-نیازی به كابل و سیم ندارد اما از مهم ترین ویژگی وایمكس در مقابل با آن دسترسی به وایمكس حتی در مسافت های بسیار طولانی است. بسامد امواج وایمكس از Wi-Fi بیشتر است و در نتیجه طول موج وایمكس كوتاه تر خواهد بود. بر اساس قوانین علم فیزیك با كوتاه تر شد ن طول موج طول عمق آن نیز افزایش یافته و به همین علت می توان از وایمكس در فواصل بیشتر استفاده كرد. به این ترتیب علاوه بر بهبود كیفیت، سرعت انتقال داده ها هم در وایمكس بیشتر شده است.مشكل روش بی سیم(Wi-Fi)نیز محدوده كم تحت پوشش است كه به 100 و نهایتا 400 متر می رسد.
سهولت نصب و عد م نیاز به زیرساخت های مخابراتی نیز از دیگر مزایای وایمكس نسبت به Wi-Fi است.
درون وایمكس، پشتیبانی و استفاده از فناوری های بی سیم مخصوصا Wi-Fi به صورت بك هال وجود دارد، یعنی Wi-Fi درون وایمكس وجود دارد.
وایمكس برای كاربرد هایی از قبیل پخش زنده تلویزیونی، رادیوهای اینترنتی و ... استفاده می شود كه در Wi-Fi چنین امكانی وجود ندارد.

GPRS چیست؟

GPRS یكی از راه های اتصاف به اینترنت است؛ با این تفاوت كه GPRS تنها در تلفن های همراه به كار گرفته می شود. قیاس وایمكس با راه های دستیابی به اینترنت به این دلیل است كه ابتدا وایمكس برای رقابت با نسل سوم تلفن همراه به وجود آمد.
GPRS یا همان نسل 2/5 تلفن همراه برای نخستین بار امكان اتصال دائمی به اینترنت در تلفن همراه را فراهم كرد. هر سرویسی روی اینترنت ثابت امروز انجام می گیرد، در شبكه های تلفن همراه دارای سرویس GPRS قابل دسترس خواهد بود.

در سرویس GPRS امكان انتقال فوری با سرعتی بین 32 تا 48 كیلوبایت بر ثانیه فراهم می شود.

در این روش كاربر بر اساس مقدار اطلاعاتی كه منتقل كرده پول پرداخت می كند، به علاوه مزیت اضافی GPRS این است كه اطلاعات می توانند همزمان با انجام مكالمه صوتی منتقل شوند.
كاربران برای استفاده از GPRS باید یك تلفن همراه مجهز به امكان GPRS یا مود م آن برای لپ تاپ ها و رایانه های جیبی PDA و اشتراك در شبكه تلفن همراهی كه از GPRS پشتیبانی می كند، داشته باشند. همچنین اشتراكGPRS نیز باید برای آنها فعال شود.

GPRS بهتر است یا وایمكس؟

وایمكس امكان دسترسی به اینترنت را با سرعت بیشتری فراهم می كند ودانلود از طریق وایمكس سریع تر و راحت تر خواهد بود. GPRS در بسیاری از زمان ها كه نیاز فوری به اینترنت است، می تواند نیاز كاربر را رفع كند. این سیستم نیز مانند وایمكس در بسیاری از مكان ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد كه هزینه آن نسبت به وایمكس كمتر است.

 3Gچیست؟

نسل سوم تلفن همراه یا 3G سرعت انتقال داده را نسبت به نسل های پیش از خود بالا برده است. تاحدی كه در این نسل از تلفن همراه كمتر به انتقال صدا (مكالمه) توجه می شود. بزرگ ترین سرویس این نسل دستیابی به اینترنت با سرعت بسیار بالا است. در نسل سوم تلفن همراه می توان تلویزیون اینترنتی در اختیار داشت. در كشور ما هنوز این نسل توسط اپراتورهای تلفن همراه ارائه نمی شود. البته قرار است از بهمن ماه سال جاری سیمكارت های اپراتور سوم مجهز به 3G دراختیار مرد م قرار گیرد.

3G بهتر است یا وایمكس؟

در معرفی وایمكس گفتیم كه این فناوری در رقابت با 3G به وجود آمد. پس می توان گفت رقیب اصلی آن3G است.پس از آنكه وایمكس در جهان معرفی شد، بیشتر كشورهایی كه از 3G استفاده می كردند به سمت وایمكس حركت كردند اما هم اكنون بعد از گذ شت چند سال از رقابت این دو تكنولوژی وضعیت كنونی شان را در جهان مقایسه می كنیم.
عمد ه بازار وایمكس دنیا در حال حاضر به اروپا و استرالیا محدود می شود؛ البته طیفی از كاربران آن هم در آمریكای جنوبی و آفریقا هستند و در این میان خاورمیانه كمترین میزان كاربر وایمكس را در دنیا دارد.
در استرالیا بیشتر سرویس د هند ه های وایمكس سرویس د هی خود را متوقف كرد ه و بقیه نیز قصد توقف آن را دارند و به جای وایمكس استفاده از 3G را برای كاربران تبلیغ می كنند. در اروپا نیز شبكه نسل سوم بسیار فراگیر است و استفاده از آن بیشتر است. تمام اینها به علت قابلیت تحرك بیشتر، كیفیت مناسب و از همه مهمتر ارزان تر بود ن 3Gنسبت به وایمكس است.

LTE چیست؟

فناوری ای كه بعد از 3G و وایمكس اخیرا وارد بازار شده 4G یا همان نسل چهارم است. نسل چهارم به شبكه هیا بی سیم تكامل یافته یا ماورای نسل سوم گفته می شود كه نام تجاری آن LTE است. متصدیان ارتباطی مهم در آمریكا در نظر دارند با این فناوری مستقیما وارد رقابت با وایمكس شوند.
سرعت بارگذاری و بارگیری در LTE نسبت به نسل های قبل بسیار بالاتر است. البته جدای از نرخ داده بالا، می توان تاخیر كمتر در ارسال بسته ها كه منجر به كیفیت فوق العاده VIOP، ویدئو كنفرانس و سرویس های همزمان می شود اشاره كرد. در LTE بخش هسته شبكه كاملا همگام با پروتكل TCO/IP است و از سیگنالینگ معمولی ای كه در شبكه های قد یمی تر به خصوص GSMاستفاده
می شد خبری نیست.
در نسل چهارم حدود 400 كاربر به صورت همزمان در یك سلول می توانند فعال و در عین حال متحرك باشند.
در حال حاضر هشت اپراتور برتر تلفن همراه دنیا آماد گی خود را جهت راه انداز شبكه نسل چهارم LTE تا اواسط سال 2010 اعلام كرده اند.

LTE یا وایمكس؟

ویژگی های فنی وایمكس هیچ شباهتی به LTE ندارد. اگر قرار باشد وایمكس به عنوان شبكه نسل آینده با تكنولوژی همچون LTE مقایسه شود، باید منتظر نسخه بعدی آن كه هنوز به بازار عرضه نشده است باشیم.


منبع: همشهری دانستنی های ویژه نامه دیجیتال

موضوع: آموزشی، مقاله،
برچسب ها:ADSL، اینترنت، آموزش، مقاله، وایمكس، Wi-Fi،

[ دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 ] [ 03:15 ق.ظ ] [ .:رضا :. ] [ ]

[ نظرات() ]اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH دانلود نمونه سوالات تستی و تشریحی آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جزوات

دستگاه سنجش باد دیجیتالی ( با 3 ماه گارانتی ) نرم افزار افزایش محبوبیت سایت و وبلاگ قلم خش گیر خودرو ( رنگ فابریك) کتاب كسب درآمد خارج از تصور از اینترنت دانلود نمونه سوالات آزمون های عمومی استخدامی با ما در ارتباط باشید
تحلیل آمار سایت و وبلاگ